Gündem
Uzay Tarihi ve Türk Uzay Ajansı
glokalhaber.com    |      04 Ağustos 2018 Cumartesi , 15:13
Uzay Tarihi ve Türk Uzay Ajansı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük icraat programında açıkladığı Türk uzay Ajansı’nın temelleri daha eskiye dayanıyor.

İnsanlık varoluşundan itibaren her zaman uzayla ilgilenmiştir. Türkler’i astronomiyle ilk olarak Harezmi tanıştırmıştır.Daha sonra ise Biruni, Farabi, Ali Kuşçu, Uluğ bey, Piri Reis, Cezeri, Mustafa Behçet, Cahit Arf, İbrahim Hakkı astronomi alanında çalışmalar yapmıştır.

Uzaya gönderilen ilk uydu

21. yüzyılda, özellikle Soğuk Savaş’ın başlamasıyla birlikte ABD ve Rusya arasında uzay savaşı başladı. 4 Ekim 1957’de Sovyetler uzaya ‘Sputnik-1’ gönderdi. Sputnik-1 uzaya gönderilen insan yapımı ilk cisimdir.

Uzaya giden ilk canlı

Sovyetler 3 Kasım 1957'de içinde Laika adında dişi bir köpek bulunan Sputnik II'yi uzaya fırlattılar. 7 gün boyunca sinyal gönderen Sputnik II'nin radyo vericileri 10 Kasım 1957 günü sustu. Sovyet bilim adamları 11 ve 12 Kasım 1957 günleri verdikleri demeçlerde uzaya giden ilk canlı olan Laika'nın ölmüş olduğunu bildirdiler.

Uzaya giden ilk ABD uydusu

4 Ocak 1958 tarihinde ilk Amerikan uydusu ‘explorer-1’ i uzaya fırlattı.

Uzaydan dönen ilk canlı

Amerika Birleşik Devletleri 28 Mayıs 1959 bir Jüpiter balistik füzesinin burun hunisinde Able adında bir erkek Hint maymunuyla yarım kilo ağırlığında Baker adındaki dişi bir maymunu uzaya fırlattı.Atılıştan 1 saat 33 dakika sonra maymunların bulunduğu kapsül Atlas Okyanusu'na indi. Maymunlara hiçbir şey olma­mıştı. Able ve Baker uzaya gidip sağ salim dönen ilk canlılar oldular.

Uzaya giden ilk insan

12 Nisan 1961’de Sovyetler, içinde Yüzbaşı Yuri Gagarin’in bulunduğu Vostok tipi insanlı bir uzay gemisini Dünya yörüngesine fırlattılar. Vostok, fırlatıldıktan 108 dakika sonra dünyaya dönmüş, 10 dakika sonra da Vostok’tan havada ayrılıp paraşütüyle inen Gagarin yeryüzüne tekrar ayak basmıştır.

Ay’a giden ilk insan

20 Haziran 1969’da . Apollo 11 Ay yüzeyine iniş yaptı. Ay’a ayak basan Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarihe geçti.

Bu dönemde geride kalan Türkiye uzaya ilk uyduyu 1994 yılında Fransız Aerospatiale firması aracılığıyla TÜRKSAT 1B’ yi gönderdi. 1996 yılında Astronomi ve uzay bilimlerinde uluslararası çalışmalarda kullanılmak üzere Türkiye'nin ilk ulusal gözlemevi TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Antalya'da kuruldu.

Türk Uzay Ajansıyla ilgili çalışmalar 90’lı yıllardan itibaren yasa tasarısı olarak hazırlandı, ancak hiçbir zaman kanun haline gelemedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip’in 100 günlük icraat programında açıkladığı Türk Uzay Ajansıyla birlikte yeni hedefler ortaya koydu.

Yorumlar
Kod: TRIXP