Global
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı
  12 Nisan 2018 Perşembe , 15:33
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı
Trump’ın sürpriz kişili ve ne zaman ne yapacağı belli olmayana hali bütün dünya tarafından bilinen bir gerçek olsa da Rusya’ya karşı yaptığı son çıkış büyük şaşkınlık yarattı. Rusya’nın, Suriye’de rejimin hedef alınması durumunda buna karşılık verileceği yönündeki açıklamasına, ABD Başkanı Trump’ın Twitter üzerinden “füzelerin yolda olduğunu” yönündeki yanıtı bütün dünyayı şaşırtmıştı.

Özellikle Suriye’de Doğu Guta’nın Duma mahallesinde düzenlendiği belirtilen ve çoğunluğu çocuk 60’tan fazla kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırı sonrası, ABD ile Rusya arasındaki gerginlik ve karşılıklı demeç yarışı, tamamen yeni bir boyut kazandı.

ABD’nin Suriye’de Doğu Guta’nın Duma ilçesinde kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarının araştırılması için önceki gün Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunduğu tasarıyı Rusya veto etmişti. Bunun ardından ABD ve müttefiklerinden gelen müdahale sinyalleri üzerine Rusya bir açıklamada bulundu ve ABD’yi, Suriye’de kimyasal silahlı saldırı iddiaları sonrası askeri bir hamleden kaçınması konusunda uyardı.

Moskova’nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzya, Salı akşamı “Şu anda geliştirmekte olduğunuz planlarınızdan kaçınmanızı istirham ediyorum” dedi ve “yasadışı askeri maceraların hukuki sorumluluğunun” ABD’ye ait olacağını söyledi.

Rusya tarafından gelen tüm bu sert uyarıların ardından, ABD Başkanı Donald Trump’tan şok edici bir çıkış geldi. Trump, kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Rusya, Suriye’ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. O zaman hazır ol Rusya, çünkü füzeler geliyor, hem de iyi, yeni ve akıllısından. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan gaz katili hayvanla ortak olmayacaktınız” ifadeleri yer aldı.

Tüm bu çıkışların ardından Pentagon’dan da üst üste istifalar geldi. ABD Başkanı Trump bu sabah yaptığı açıklamada ise: "Suriye'ye ne zaman saldıracağımızı hiç söylemedim. Hemen de vurabiliriz hiç vurmayabiliriz de. Her halükarda, benim yönetimimde ABD bölgeden DAEŞ'i sürmek için büyük işler yaptı. Hakettiğimiz, "Teşekkürler Amerika" nerede?" ifadelerini kullandı.

 

1 / 6
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı

Suriye'deki askeri harekatın etkisi yeniden yükseldi ve dördüncü gün süren ön sayfalara hakim oldu. Metro, Donald Trump'ın tweet'lerinden birini manşetiyle alırken, ABD başkanı, isyancıların tuttulduğu Duma kasabasında meydana gelen kimyasal saldırıyı takiben füze saldırıları için Rusya'yı “hazır” olması konusunda uyardı. 

2 / 6
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı

Guardian, Washington ve Moskova arasındaki soğukluğu "Soğuk Savaşın yüksekliğinden bu yana iki nükleer silahlı güç arasındaki en tehlikeli çatışma" olarak tanımladı. 

3 / 6
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı

The Times, İngiltere'nin ABD liderliğindeki saldırıya "günler içinde" katılması için "yolu temizlediğini" söylüyor. Ancak gazete tarafından yapılan bir ankete göre, seçmenlerin yalnızca beşte biri İngiltere ile askeri harekatta birleştikleri konusunda hemfikir.

4 / 6
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı

Daily Express, Mr Trump'ın “Savaştan bir tweet” başlıklı online iletişimine odaklanıyor. ABD başkanını telefonunda "eşiğinde dünya" kelimelerinin altında resmediyor.

5 / 6
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı

Daily Mirror, tweet'lerin "Rusya'yla tamamen açık bir savaşın korkusunu uyandırdığı düşüncesini bir adım daha ileriye taşıdı.

6 / 6
Trump'ın çıkışı bütün dünyayı karıştırdı
Yorumlar
Kod: VSKYS