Gündem
Sütçü amca o günleri hatırlattı
odatv    |      16 Nisan 2018 Pazartesi , 11:11
Sütçü amca o günleri hatırlattı

Ankara’nın Haymana ilçesinde, borcunu ödeyemediği için tarlasına ve ineklerine haciz geldiğini belirten bir çiftçi, Ziraat Bankası şubesi önünde getirdiği sütleri dökerek eylem yaptı.

O görüntüler 2001 yılında dalgalı kur nedeniyle borçlarını ödeyemeyen ve TBMM önünde yazarkasalı eylem yapan esnafı hatırlattı.

58 yaşında dört çocuğuyla birlikte Haymana Culuk Köyü’nde 10 yıldır hayvancılık ve sütçülük yapan Zafer Özyiğit, 3-4 yıl önce Ziraat Bankası’ndan aldığı krediyi bu yıl ödeyemedi.  Bunun üzerine haciz işlemi uygulandığını ifade eden Özyiğit, hayvanlarını çok ucuza sattığını ifade etti. “50 hayvanımdan 11 tane kaldı. 6 tane hayvanımı borcumu ödeyebilmek için ucuza sattım. Bankaya 20 bin TL vereyim dedim. Bende 70 bin TL istediler. Böbreğimi satsam yettiremem” diyen Zafer Özyiğit, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup yazdığını, Başbakan Yardımcısına haciz kağıtlarını vererek durumu söylediğini, AKP Grup toplantısına katılarak yardım istediğini, Meclis’te AKP’li vekillere giderek sorunu anlattığını, ancak hiçbirinden yanıt alamadığını ifade etti.

Kendisini sadece CHP’li milletvekili Levent Gök’ün aradığını ifade eden Zafer Özyiğit, “Biz küçük işletmeciğiz. Köye gelin diyorlar ama bizi köyden çıkaracaklar” şeklinde konuştu.

“Zenginlere Kanunlar Çıkıyor, Bize De Kanun Çıkarın Bizi De Kurtarın”

Çaresiz kaldığı için Ziraat Bankası önüne sütlerini döktüğünü anlatan Zafer Özyiğit, “Ben borcumu şu anda ödeyemiyorum. Çıkmaza girdim. 11 hayvanı satsam yine ödeyemeyeceğiz. Aç kalıyorum. Zenginlere kanunlar çıkıyor, biz de küçük işletmeciyiz bize de kanun çıkarın bizi de kurtarın” dedi.

“Cumhurbaşkanı seviyorum ama ulaşamıyorum. Cumhurbaşkanımız haberi olsa bunları yaptırmaz. Yetkililer Cumhurbaşkanımıza bilgi vermiyorlar” diyen Zafer Özyiğit’in Odatv’ye anlattıkları şöyle:

“Biz Haymana’nın Köyü’nde sütçülük ve havyacılık yapıyoruz. Küçük bir aile işletmemiz var. Ankara Damızlık Birliği’ne süt veriyorduk. Orası batınca biz de battık. 3-4 yıl önce Ziraat Bankası’ndan kredi çektik. Borcumu ödüyordum ben geçen seneye kadar. Ama bu yıl ödeyemedim.  50 hayvanımdan 11 tane kaldı. 6 tane hayvanımı borcumu ödeyebilmek için ucuza sattım. Bankaya 20 bin TL vereyim dedim. Bende 70 bin TL istediler. Avukat parası dediler. Bir de üstüne faiz geliyor. Ben 70 bin TL’yi nereden bulayım. Böbreğimi satsam yettiremem. Ziraat Bankası haciz koydu. Biraderim bana kefil olmuştu onun da arabasını haczettiler. Cuma günü 20 bin TL ödedim. Yapılandırın borcumu diye yalvardım kabul etmiyorlar.

“Çaresiz Kaldım, Bankanın Önünde Sütümü Döktüm”

50 hayvandan 11 hayvanım kaldı. Biz küçük işletmeciğiz. Köye gelin diyorlar ama bizi köyden çıkaracaklar. Banka müdürü hayvanlarını sat getir diyor. Satsam da etmiyor ki. Zaten sattım bir sürü. Ucuza gitti hep. 11 İnekle biz nasıl geçineceğiz. Yemcilere borcum var.

En sonunda çaresiz kaldım, bankanın önünde sütümü döktüm.

Ben Cumhurbaşkanımız mektup yazdım. Yanıt gelmedi. Cumhurbaşkanımızı seviyorum ben ama onun haberi yok. Ulaştırmıyorlar ona.

 AKP Grup toplantısına gittim. Korumalar bırakmadı beni. Elimdeki kağıdın fotoğrafını  çektiler. Biz vereceğiz dediler hiçbir şey olmadı. Her yere müracaat ettim. Başbakan Yardımcımız Haymana’ya geldi. İcra kağıtlarını kendim verdim ona ama ondan da bir sonuç çıkmadı. Meclis’te AKP’li milletvekillerine gittim. AKP’den başka hiçbir partiye de gitmedim. CHP’li Levent Gök aradı beni. O ilgilendi başka da kimse ilgilenmedi. O süt döktüğüm videoyu görmüş. ‘Sana yardımcı olacağım’ dedi. Başkada kimse aramadı. Benim hiçbir partiyle bir derdim yok. Cumhurbaşkanı seviyorum ama ulaşamıyorum. Cumhurbaşkanımız haberi olsa bunları yaptırmaz. Yetkililer Cumhurbaşkanımıza bilgi vermiyorlar.

Ben borcumu şu anda ödeyemiyorum. Çıkmaza girdim. 11 hayvanı satsam yine ödeyemeyeceğiz. Aç kalıyorum."Zenginlere kanunlar çıkıyor, biz de küçük işletmeciyiz bize de kanun çıkarın bizi de kurtarın.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Kod: JG9MG