Gündem
Srebrenitsa kurbanları soykırımın 23. yılında anıldı
  11 Temmuz 2018 Çarşamba , 16:13
Srebrenitsa kurbanları soykırımın 23. yılında anıldı
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği Srebrenitsa soykırımının 23. yıl dönümünde anılıyor. Potoçari'de düzenlenen anma törenine Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı.

11 temmuz 1995 yılında yani 23 yıl önce bugün Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birliklerinin Srebrenitsa'yı işgalinin ardından tarihin kara lekelerinden biri, Srebrenitsa Soykırımı yaşandı. Sırp ordusu, 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivili katlederek, toplu mezarlara gömdü. 

"Bosna Kasabı" olarak bilinen Sırp komutan Ratko Mladiç komutasındaki birlikjler, Bosna Hersek'in Srebrenitsa kentini işgal etmiş ardından İkinci Dünya Savaşı sonrası dünyanın gördüğü en büyük soykırım ve etnik temizliği gerçekleştirdi.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında Srebrenitsa'da yaşananları soykırım olarak tanıdı. Sırp Komutan Ratko Mladiç 2017 yılında müebbet hapse mahkum edildi.

Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç de 2016 yılında, Srebrenitsa katliamı dahil 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp toplam 699 yıl hapis cezası aldı.

Katliamda hayatını kaybedenler için düzenlenen anma törenine Türkiye'den Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanı sıra AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, AK Parti Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, CHP Tekirdağ Milletvekili Faruk Öztrak, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ve CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. 35 soykırım kurbanı bugün toprağa verilecek.

 

Yorumlar
Kod: SOHVO