Gündem
Sistemin Kötü Çocukları
  16 Mart 2018 Cuma , 11:19
Sistemin Kötü Çocukları
24 yaşındaki yeni mezun genç, ilk iş kabulünü aldığı günün sonunda evine dönerken tinerciler tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Korkunç olay bir kez daha ülkemizde yeterince üzerinde durulmayan bir başka problemi, tinerci terörünü, gündeme getirdi.

Gürkan Aras özel bir üniversitenin ekonomi bölümünden yeni mezun olmuştu. Bir sonraki pazartesi İstanbul Beylikdüzü’ndeki bir holdingte ilk işine başlayacaktı. Olumlu geçen iş görüşmesinin ardından mutlu haberi sevdikleriyle paylaşmak için evine doğru yola çıktı. Fakat kendisi yerine, ölüm haberi sevdiklerine ulaştı. Sefaköy’deki metrobüs durağında indikten sonra karşısına çıkan tinerciler tarafından öldülen genç adamın katilleri ise henüz yakalanmadı.

Cinayetin ardından sosyal medyada tinercilere yönelik nefret çığ gibi büyüdü. Kimileri tinercilere yönelik öldürme serbestisi isterken, kimileri ise “toplanarak itlaf edilmeleri” gerektiğini savundu.

Hayata toz pembe gözlüklerle bakıp, iyi niyet elçiliğine soyunmaya niyetimiz yok. Fakat böylesi vakalarda suçu ve suçluyu ortaya çıkaran koşulları yok etmeden problemin çözümünün mümkün olmayacağı konusunda hemfikir olmak gerek. Emin olun ki hiç kimse bir gece yarısı sıcacık yatağından kalkıp, sokakta tiner çekerek yaşamaya karar vermiyor. Bugün sokaktaki madde bağımlılarının pek çoğu sevgisiz ve ilgisiz büyümüş, dahası şiddet ve cinsel istismarlarla dolu bir çocukluk geçirmiş kimseler. Madde tesiri altındayken her şeyi yapabilecek kapasitede olan bu insanların ciddi bir destek, esasında kapsamlı bir devlet desteği, olmadan içine düştükleri bu çukurdan kurtulma gibi bir şansları yok. Kısa vadeli bir çözüm önerisi olarak; tinercilerin sokaklardan alınıp, rehabilitelerinin sağlanması ve meslek edindirilmeleri, uzun vadede ise doğum kontrolünün yaygınlaştırılması ve sınıflar arasındaki uçurumun azaltılması gibi pek çok yoldan geçtikten sonra ancak sorunun çözümü mümkün olacaktır.

Bugün bu insanlar perişan koşullarda yaşıyorsa ve biz yanlarından her geçtiğimizde tedirgin oluyor, karşı karşıya kaldığımızda panikle ceplerimizi boşaltıyorsak bunun sorumlusunu çok daha derinlerde aramak gerekiyor. Neydi o söz?

“Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim...”

 

Yorumlar
Kod: 96YC6