Global
SAT Komandoları müdahale etti
  16 Nisan 2018 Pazartesi , 15:19
SAT Komandoları müdahale etti
Didim açıklarında bir kayalığa dikilen Yunanistan bayrağı Su Altı Taarruz (SAT) komandolarının müdahalesiyle kaldırıldı.

Yunanistan ile Ege'de yaşanan gerilimle ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım "Didim açıklarındaki kayalığa dikilen Yunan bayrağı kaldırıldı" dedi. Bu arada Başbakan Yıldırım'ın duyurduğu olayın geçtiğimiz cuma günü yaşandığı öğrenildi. Olayın duyulmasının ardından SAT komandoları Hurşit kayalığına çıkıp Yunanistan bayrağını indirdi. 

Başbakan Yıldırım, Ege'de oldu bittilere ve fiili durumlara gereken karşılığın verileceğini belirterek "Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik kışkırtmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın bir takım faaliyetlerinin olduğu malumunuz. Son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Özellikle aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz" dedi.

"Yunan bayrağı kaldırıldı"

Yine Didim açıklarında, yerleşim yeri olmayan kayalıklara bir Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Bunun üzerine de Sahil Güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. Ve oradan o bayrağı kaldırdılar. 

Sahil Güvenlik ekiplerinin gerekli müdahaleyi yaparak, bayrağı kaldırdıklarını ifade eden Yıldırım, Ege'de yaşanan olaylarla ilgili provokasyondan uzak durulması gerektiğini belirtti. 
Yıldırım, "Bizim tavsiyemiz Yunanistan'a iyi komşuluk ilişkileri içerisinde, gerginliği artıracak provokasyonlardan, kışkırtmalardan uzak durması. Komşuluk hukukuna uygun olarak hareket etmesidir. Oldu bittilere, fiili durumlara gereken karşılığını vermeye hazırız. Bunun bilinmesini isteriz." diye konuştu.

Yorumlar
Kod: GD5JC