Gündem
Rusya'dan kritik Suriye Açıklaması: "Libya tarzı bir maceraya girilmesin"
  13 Nisan 2018 Cuma , 14:34
Rusya'dan kritik Suriye Açıklaması: "Libya tarzı bir maceraya girilmesin"
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de Libya tarzı bir maceraya girilmemesi gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "ABD ile iletişim kanalları kullanılıyor. Suriye'de Libya gibi bir maceraya kalkışılmasın. Ültimatom ve tehditler diyaloga yardımcı olmuyor" dedi.

 

Lavrov, Hollandalı mevkidaşı Stef Blok ile düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de yaşanan son durum ile ilgili sorulan soruya yanıt verdi.

ABD ile iletişim kanallarının kullanıldığını açıklayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki atmosferin alarm verici durumda olduğu uyarısında bulundu. Lavrov, "Suriye'de Libya gibi bir maceraya kalkışılmasın. Suriye'de en küçük bir yanlış hesap yeni mülteci dalgalarına yol açar. Ultimatomlar ve tehditler Suriye'de diyaloga yardımcı olmuyor" diye konuştu.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün raporuna da değinen Lavrov, raporun kullanılan kimyasalın kime ait olduğunu değil, bileşimini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Lavrov, İngiltere Dışişleri Bakanının bu rapora dayalı iddialarını ise, ajan Skripal'in zehirlenmesiyle başlayan gerilimle ilişkilendirdi. Lavrov, İngiltere'nin tutumunu abartılı olarak niteledi.

 

Yorumlar
Kod: KHANH