Müge Kartal-DENİZ FENERİ

Müge Kartal

DENİZ FENERİ

Anneler gününe çok az bir zaman kaldı. Şimdi bazıları çıkıp “canım herkes kutluyor diye sadece bir gün mü hatırlanır anne dediğin, her gün sevelim annemizi”diyecekler, haklılar tabii ki anneler her gün hatırlanmalı ama dünyada herkesle aynı anda annenize özel bir şey almak ya da onu mutlu etmek sizi sıradan biri yapmıyor, hatırlanmak sevildiğini hissetmek her annenin hakkı.

  “Annelik” çok geniş kapsamlı bir kelime.. Doğurduğunuz çocuğunuza annelik edebilmek anne karnından ölene dek onun için endişelenmek düşünmek üzülmek ve sevinmek demek. O doğana kadar her türlü radikal kararı bir anda alıp uygulayabilirken o doğduktan sonra her kararınızı önceliği ona vererek düşünmek demek. Her şeyden ama istinasız her şeyden onun için vazgeçebilmek ve hiç pişmanlık duymamak demek..
Bir de doğurmadan annelik yapanlar var ki onların hakkı da hiç ödenmez. Annelik bir kavram, kadınlara bahşedilmiş bir içgüdü en zayıf gördüğünüz kadını bile çocuğu söz konusu olunca vahşi bir yırtıcıya dönüştürebilen inanılmaz bir güç..

Anneniz hayattayken kaç yaşınızda olursanız olun kendinizi çocuk hissetmeye devam edersiniz. Çünkü ne zaman başınız dara düşse size yol gösterip dinleyen ve ruhunuzun en derinliklerindeki karanlığı bile bir mum yakıp aydınlatabilen yegâne kişi yanı başınızdadır. O sizi sizden iyi tanır, onun eleştirilerine ses çıkaramazsınız çünkü haklıdır ve hep haklı olduğunu bilirsiniz. Sevincinizi paylaşırsınız daha da coşar o sevinç, daha da büyür kimse onun gibi yürekten ve samimiyetle sevinemez. Anne hayat denen o büyük okyanusta “deniz feneri” dir tam kayboldum derken uzaktaki o küçücük aydınlığı görür rahatlar ve varlığımızın bir anlamı olduğunu hissederiz.

Annemin geçtiği yaşlardan geçerken onun yaşadığı duyguları endişelerini veya aldığı kararları neye göre aldığını çok iyi anlıyorum. Elbette herkes kendi kaderini yaşıyor ama ben onun tecrübelerinden faydalanmış şanslı bir çocuğum ne kadar güzel. Anne olduğum zaman yirmili yaşlarımı sürüyordum, annem doğumumda yanımdaydı oğlumu büyütürken hem ondan hem de kayınvalidemden çok şey öğrendim bebeğimi gözüm kapalı ellerine bırakabildiğim iki güvenilir ve güzel anne, diyorum ya ben çok şanslıyım..

Doğursun ya da doğurmasın, bir canı büyüten sevgiyle sarıp sarmalayan dürüst ve vicdan sahibi ahlaklı bir birey olarak yetiştirebilen tüm annelerin ellerinden öpüyorum. Hayatta olmayanlara da gani gani rahmet diliyorum.
Anneler günü,” bir hediye alırız olur biter” günü değil, ona duyduğumuz sevgi minnet ve saygıyı gösterme günüdür, belki her günden biraz fazla..

Annelerinizle uzun yıllar geçirebilen şanslı çocuklar olmanız dileğiyle..

Yorumlar
Kod: TPHWP