Gündem
Meydanlar doldu taştı... Türkiye ayakta
  15 Mayıs 2018 Salı , 19:24
Meydanlar doldu taştı... Türkiye ayakta
ABD ve İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama Türkiye genelinde tepkiler çığ gibi büyüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın desteğini arkasına alan İsrail, bütün dünyanın gözü önünde ramazan ayına girilirken yeni bir katliam yaptı. Trump’ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararını uygulamaya hayata geçirilmesinden önce, Kudüs’te güvenlik alarmı verildi. Çoğu Avrupa ülkesi tören için Kudüs’e temsilci göndermeyerek net mesaj verdi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Filistinliler ise abluka altındaki Gazze sınırına akın etmeye başladı. Utanç veren büyükelçiliğin açılış gününde, bütün dünyanın canlı yayını sırasında İsrail askerleri Filistinli sivillere karşı gerçek mermilerle karşılık verdi. Öğleden önce iki Filistinli şehit düşerken bu sayı her geçen saat artmaya başladı. Filistin Hükümeti, uluslararası topluma çağrıda bulunarak İsrail’in sürdürdüğü katliamı durdurmasını  istedi. Ancak sivilleri keskin nişancılarla vurmaya devam eden İsrail’in şehit ettiği Filistinlilerin sayısı akşam saatlerine doğru 55’e yükseldi. Şehitlerin 7’si çocuk. Yaralanan 2500 kişinin de 200’den fazlası çocuk, 50 civarında da kadın var.

Türkiye bu katliama sessiz kalmadı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla üç gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir" dedi. Halk Türkiye'nin bir çok bölgesinde katliamı kınayan sloganlar eşliğinde sokaklara döküldü. 

Türkiye’nin Kudüs konusunda aldığı net tavır, Arap Birliği’nde rahatsızlığa sebep oldu. Birlik, İsrail ve ABD yerine Türkiye’yi hedef aldı. Arap Birliği Genel Sekreteri Sözcüsü Mahmut Afifi, Türkiye’nin Kudüs konusunda kibirli davrandığını söyledi. Türkiye’nin Arap Birliği’ne ders vermeye kalkamayacağını belirten Sözcü Afifi, Arap kamuoyunun bu tavırlardan rahatsız olduğunu ifade ederek Türkiye’yi kınadıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye son olarak İsrail’in Ankara Büyükelçisi Naeh, Dışişleri’ne çağrıldı. Naeh’e, Gazze sınırında yaşananlar nedeniyle İsrail’in tutumunun protesto edildiği ve ‘bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı’ iletildi.

 ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi şehit edip 2 bin 770'den fazla Filistinliyi yaralaması Avrupa medyasında geniş yer aldı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'ın editöryel yazısında, ''Gazze ateşlemeleri hakkında Guardian görüşü: silahsız sivilleri öldürmeye son verin.'' ifadesi kullanıldı.

Yorumlar
Kod: RNGUN