3.Sayfa/Yaşam
Meclis TV'nin Gülen Yüzü Hocasını Anlattı
  16 Mart 2018 Cuma , 12:51
Meclis TV'nin Gülen Yüzü Hocasını Anlattı
TBMM TV ile TRT 3 ve ilk kadın parlamento spikeri Handan Musaoğlu Kasa, öğrencisi olduğu TRT’nin ilk spikerlerinden Jülide Gülizar’ı anlattı.

Spikerlik ve Sunuculuk Mesleğine Girişiniz Nasıl Oldu?

TRT Vizyon Spikerlik ve Sunuculuk Okulu bir kereye mahsus açılan sınavlar ve mülakatlarla girdiğimiz zorlu bir süreçti Türkiye’nin ilk sertifikalı spikerlerini mezun ettiler.

TRT'nin önemli spikerleri Jülide Gülizar, Mehpare Çelik ve Rahmi Aygün gibi isimlerden üniversiteden sonra da spikerlik ve sunuculuk yayın teknikleri, muhabirlik ve gazeteciliğe dair tüm medya eğitimlerini uzun süren bir eğitimle alma şansı yakaladım.

Ölümünün üzerinden 7 yıl geçen Jülide Gülizar’ın öğrencisi olmak nasıl bir duygu?

Hocam Türkçenin güler yüzüydü ve kelimelere aşık bir kadındı. Türkiye’nin ilk Haber Spikeri ve sunucularındandı. Onun öğrencisi olmaktan gurur duyuyorum. Hocam Türkçemizi çok güzel kullanan çok değerli bir insandı... Eğitim sürecinde çok emek verdi ve destekledi. Diğer tüm hocalarıma da emek ve katkıları için sonsuz saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

20 yıldır TBMM TV ile TRT 3 bünyesinde yer alan tecrübeli spiker olarak öğrencilerinizi nasıl yetiştiriyorsunuz?

Ben de kendi öğrencilerimi iyi yetiştirmeye çalışıyor ve değerli hocalarımıza layık olmaya çalışıyorum. Bu meşakkatli ve önemli yolda iyi yetişmiş spikerlere ihtiyaç var.

Avrupa Gazeteciler Derneği gecesinde "Yılın En İyi Haber Spikeri" ödülünü aldınız. Sizin için o güne dair en unutulmaz anı hangisiydi?

Jülide Gülizar hocamızın lakabı olan "ekranların gülen yüzü" yakıştırmasını basın mensupları tarafından lanse edilmemdi. Jülide Gülizar gibi Türkiye'nin ilk spikerlerinden birinin lakabını taşıyor olabilmek gurur vericiydi. Jülide hocama şükranlarımı sunuyor ve her zaman sevgiyle anıyorum. Ruhu şad olsun...

Yorumlar
Kod: NKDRK