Gündem
Kayıp Türbe Bulundu
  14 Mart 2018 Çarşamba , 17:35
Kayıp Türbe Bulundu

Osmanlı’nın en güzel yüzyılının mimarlarından Kanuni Sultan Süleyman, 73 yaşında, iktidarının 46.yılı ve 13. Seferinde, Zigetvar kalesi kuşatması esansında hayatını kaybetti. Aslında Kanuni’nin sıhhati hiç iyi değildi ancak gerek oğulları arasındaki taht kavgasının izlerini silmek gerek Yeniçerileri ve halkı mutlu etmek adına, 1566 yılında Zigetvar kuşatmasına girişti. Sefer esnasında hayatını kaybeden Kanuni’nin ölümü, ordunun motivasyonunu bozmaması adına saklandı. Kanuni’nin organları Zigetvar Kalesi yakınlarına gömüldü ve oğlu II.Selim’in (Sarı Selim) emriyle bölgede bir türbe yaptırıldı. Yerel halk buraya Macarcada türbe anlamına gelen ‘’turbek’’ ismini verdi. Fakat, yaklaşık 150 sene sonra Avusturyalıların bölgeyi yeniden ele geçirmesinin ardından türbe yıkıldı. Bu sebeple Kanuni’nin iç organlarının gömülü olduğu türbesi kayıptı.

Son yapılan açıklamalara göre Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesinin yerini gösteren İtalyan asıllı Leandro Anguissola tarafından 1689 yılında hazırlanan bir harita bulundu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) desteğiyle, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Macar Bilimler Akademisi ortaklığıyla yapılan çalışmalardan ise beklenti yüksek. 

Konuyla ilgili konuşan Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Norbert Pap, ilgili haritanın ismini vermek istemeyen bir şahsa ait olduğu ve kısa süre içerisinde Venator&Hanstein müzayede evinde  45 bin avrodan satışa sunulacağını belirtti. Ayrıca Pep, Kanuni’nin türbesinin, Osmanlı'nın önemli vezirlerinden Sokullu Mehmet Paşa'nın yaptırdığı cami ve yanındaki tekke kalıntılarının araştırmaya dâhil olduğunu hatırlattı. Pep, bu gibi çalışmaların Türkiye-Macaristan ilişkilerine de katkı sağlayacağının da altını çizdi. 


İlgili Linkler:
https://aa.com.tr/tr/dunya/kanuninin-turbesinin-yerini-gosteren-harita-bulundu/1088352
 

Yorumlar
Kod: A8ZE7