İnanç Uysal-ORTAK PAYDASIZ BİRLİKTELİK

İnanç Uysal

ORTAK PAYDASIZ BİRLİKTELİK

Bu sefer vaziyetin ciddiyetine binaen biraz daha sıkıcı bir yazı yazmak durumunda kalacağım için şimdiden affınıza sığınıyorum.

Devlet Bahçeli yine dengeleri değiştiren hamleyi yaptı ve Türkiye’yi başka bir gündeme taşıdı. Aslına bakarsanız gündem sıkıntısı çekmeyen bir coğrafya olarak böyle ani değişimlere uyum sağlama konusunda son derece güçlenmiş bir bağışıklığımız var. Dahası Sayın Bahçeli’nin de bu konuda hak edilmiş bir şöhreti var.

Neticede her ne olduysa oldu hangi saiklerle oldu tam olarak bilinmese de erken seçim sath-ı mailine (seçime eğik düzlem) girdik. AK Parti-MHP birlikteliği Anayasa maddesi olarak belirlenmiş (geçici 21. Madde) seçim tarihinden bir yıldan fazla bir süre önce hem adayını hem de stratejisini zaten belirlemişti ama son dakika golüyle 24 Haziran’a çekilen seçim tarihi muhalefeti bir miktar çarşafa dolaştırdı sanki.

Karşıtlık, hatta bir kişiye olan karşıtlık ortak paydası dışında bir arada olmaları eşyanın tabiatına uygun olmayanların hazırlıksız yakalandıkları böyle bir hamle karşısında üst üste tuhaflıklar sergilemeleri de elbette hiç garip değildi.

28 Şubat sürecinin yılmaz savunucusu CHP’nin aynı sürecin mağdurları ve mücadelecileriyle saf tutma gayreti doğal doku uyuşmazlığı sonucunu verdi. Temel Karamollaoğlu ve Abdullah Gül gibi 28 Şubat’ın muhatap aldığı isimlerle yan yana vatan millet devlet meselesi çözmek elbette CHP bünyesi tarafından kolay kabul görecek bir şey değildi. Hatta başka bir siyasi gelenekten gelse dahi 28 Şubat sürecine direnen İçişleri Bakanı olarak pirim yapan Meral Akşener bile soru işaretleriyle karşılandı.

Bütün bu tuhaflıklardan en tuhaf olanı Sayın Abdullah Gül’ün ilk kez cumhurbaşkanı seçilmesinden önceki süreci hatırlayınca oluşuyor aslında. Düşünsenize Gül’ün il adaylık sürecinde CHP büyük şehirlerde peş peşe Cumhuriyet mitingleri düzenliyor ve “Çankaya’ya türban çıkarmayacağız” sloganıyla Hayrunisa Gül’ün başörtüsünden duydukları rahatsızlığı gündeme getirmişlerdi. Bildiğim kadarıyla da Hayrunisa Hanım efendi hala başörtüsü takıyor.

Yani 2007'de Çankaya’ya çıkmasın diye memleketin bütün meydanlarında miting düzenledikleri Gül’ü şimdi sırf Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olmasın diye desteklerlerse kendilerini nasıl izah edecekler acaba. Yani, “Erdoğan olmasın da kim olursa olsun” diye bir sloganla cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası yürütmek bir siyasi parti için varlık sorununa işaret eder görünüyor.

Akşener ise bu süreçte HDP eş başkanı Sezai Temelli tarafından istenmeden aklandı aslında. MHP’den ayrılarak İyi Parti'yi kuran ve MHP tarafından HDP ile aynı safta olmakla da suçlanan Akşener’in HDP seçmeninden destek alamayacağını söyleyen Temelli seçimin sonuçları açısından ipuçları da verdiği konuşmasıyla Akşener’i beraat ettirmiş de oldu. Temelli aynı konuşmasında Gül’ün adaylığının HDP seçmenlerine daha sıcak geleceğini de söyledi.

Aslında Temelli seçim ikinci tura kalırsa ve bir tarafı Akşener olursa, Akşener’e kaybettiririz de demiş oldu.

Tabii bu seçimlerin muhalefet açısından bir başka tuhaf tarafı da kabul etmedikleri bir makam için yarışacak ve kazanırlarsa o makamı lav edecek olmaları. Yani en azından söylemleri böyle. Yani eğer kazanırlarsa aylardır uğraşılan uyum yasalarını değiştirerek yeniden uyum yasaları yapmaya başlayacak olmaları. O yasalar tamamlanıp uyumlandırılınca da yeniden referandum yapıp arından yeniden seçime gidecek olmaları. Bu süreç konusunda da ilk günkü kadar gönüllü olup olmayacakları da tartışma konusu.

Muhalefetin geneli açısından bakılırsa kendisini izah etmek konusunda en şanslı isim Akşener görünüyor. En azından paydaşlarını tabanına izah etmek açısından. Ancak onun da ilk seçimi olması hasebiyle bir taban bilinmezliği handikapı var gibi.

Bütün bunları üst üste değerlendirdiğimizde muhalefetin karşıtlık dışında bir söylem üretme zorunluluğu net olarak ortaya çıkıyor. Yani “Erdoğan olmasın da kim olursa olsun” kazanabilecek bir slogan gibi görünmüyor. Şahsi kanaatime gelince “Gül aday olmaz. Akşener ve Erdoğan arasında bir yarış izleriz. Meclis aritmetiğinde ise sürprizler olabilir” diye düşünüyorum.

Yorumlar
Kod: URJXR