Ekonomi
GÜNCELLENEN TÜRKİYE-EFTA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İZLANDA’DA İMZALANDI
Ekonomi Bakanlığı    |      07 Temmuz 2018 Cumartesi , 14:29
GÜNCELLENEN TÜRKİYE-EFTA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İZLANDA’DA İMZALANDI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile EFTA Devletleri arasında 1991 yılında imzalanan ve günümüz koşullarına uyarlanarak yenilenen Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) imzalamak üzere 25 Haziran 2018 tarihinde İzlanda da düzenlenenen EFTA Ticaret Bakanları Konferansı’na katılım sağladı.

Bu kapsamda yeni Türkiye-EFTA STA’sına ek olarak İsviçre ile temel tarım ve işlenmiş tarım ürünlerindeki karşılıklı tavizleri geliştiren ayrı bir Anlaşma imzalandı.

Bakan Zeybekci, Türkiye’nin ilk defa bir STA’sında teknoloji transferini kolaylaştırmaya yönelik işbirliği hükümlerine yer verildiğini belirtti.

Hizmet ticaretine ilişkin kural ve taahhütlerin kapsama dahil edilmesiyle Türkiye, hizmet sunucuları ve yatırımcıları için daha öngörülebilir bir ticaret ortamı elde etmiş oldu. 

Ekonomi Bakanı Zeybekci, karayolu taşımacılığında EFTA ülkelerine gerçekleştirilecek tüm taşımacılıkta kotaların da revize STA ile kaldırıldığını belirterek, “Ayrıca taşımacılarımızın yüksek ve ayrımcı ücretlendirmeye tabi tutulmalarının önüne geçiyoruz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca, EFTA ülkelerine iş amaçlı seyahat edeceklere internet sitesinde yayımlanan şartları karşılamaları halinde çok girişli vize verilmesi yine dünyada ilk defa bir ticaret anlaşmasıyla garanti altına alındı.

Bakan Zeybekci Anlaşma kapsamında İsviçre ile özel sağlık hizmetleri, yaşlı bakım hizmetleri ve “wellness” hizmetleri alanlarında hasta hareketliliğinin kolaylaştırıldığını da aktardı. 

Bunlara ilave olarak, İsviçre ile Türkiye arasındaki temel tarım ürünleri ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretinde ileri liberalizasyona gidilmiştir. Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatında öne çıkan ürünlerin İsviçre pazarına tercihli girişi temin edilmiştir.

Yorumlar
Kod: OLESL