Gündem
Esad'ı Yalanlayan Açıklama
  11 Nisan 2018 Çarşamba , 14:17
Esad'ı Yalanlayan Açıklama
Dünya Sağlık Örgütü ESAD'ı yalanlayan açıklama yaptı. Tam 400 kişide tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütünden beklenen açıklama geldi.  Dünyta Sağlık Örgütü kimyasal silah kullanıldığını kanıtlar nitelikte açıklama yaptı. Örgüt, Suriye'nin Duma ilçesine geçen cumartesi günü düzenlenen saldırı sonrası yaklaşık 500 hastada kimyasal madde içeren semptomlar görüldüğünü duyurdu.
ESAD REJİMİ, OPCW'Yİ SURİYE'YE DAVET ETTİ
 
Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM'ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nü (KSYÖ/OPCW), Duma'da iddia edilen kimyasal saldırıyı soruşturması için ekip göndermeye davet ettiklerini duyurmuştu.
 
OPCW'yi resmen davet ettiklerini ve iddia edilen kimyasal saldırıyı soruşturmasına yardımcı olacaklarını belirten Suriye Dışişleri Bakanlığı, BM'ye bağlı kuruma, 'tam bir şeffaflık içinde çalışması ve güvenilir, somut kanıtlara dayanması' çağrısı yaptı.
 
"DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ"
 
Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye Dışişleri'nden bir yetkilinin ''Bazı Batılı tarafların kendi saldırgan niyetlerini haklı çıkarmak için reklamını yaptıkları suçlamaların gerisindeki hakikati ortaya çıkarmak için OPCW ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz'' dediğini aktardı.

"HER TÜRLÜ YARDIMI YAPACAĞIZ"
 
Suriye Dışişleri'nin OPCW'ye Duma'ya girip iddiaları yerinde soruşturacak ekip göndermesi için resmi davette bulunduğunu vurgulayan SANA, OPCW'nin uzman ekibinin Duma'ya gitmesi halinde Suriye hükümetinin gereken tüm yardımı sağlayacağının altını çizdi.
 
Suriye hükümeti Duma'da kimyasal saldırı düzenlediği iddialarını kesin dile reddederken Moskova da iddiaların cihatçılarla bağlantılı unsurların bir komplosu olduğuna dikkat çekiyor.

Yorumlar
Kod: URJXR