3.Sayfa/Yaşam
Ekranların Gülen Yüzü Jülide Gülizar
  15 Mart 2018 Perşembe , 12:56
Ekranların Gülen Yüzü Jülide Gülizar
Ekranların “gülen yüzü” Türkiye’nin ilk haber spikeri ve sunucularından olan Jülide Gülizar, 14 Mart 2011’de hayata gözlerini yumdu.

1929 yılında Adana'da dünyaya gelen Jülide Gülizar, 1968 yılında başlayan televizyon yayınlarıyla TRT'de haber spikeri olarak ekranlara çıktı. Radyo ve televizyonda kadın olarak "ilk açık havada haber okuma", "ilk naklen yayın" ve "ilk röportaj" gibi birçok ilke imza attı. Türkçe’nin güler yüzü olarak anılan Jülide Gülizar, kendi, gibi güler yüzlü birçok öğrenci yetiştirdi ve ekranlara kazandırdı.

Jülide Gülizar’ın herkesçe bilinen lakabı “gülen yüz” yıllar sonra öğrencisi olan ve şu an da TBMM TV ile TRT 3 Spikeri olarak görev yapan Handan Musaoğlu Kasa için, bir ödül töreninde basın tarafından Meclis TV’nin “gülen yüzü” yakıştırması yapılmıştı.

Gülizar, Türkçeyi iyi kullanmada gösterdiği özeni ile tanındı. Dil konusunu hayatta "evet dediği tek ırkçılık" olarak niteleyen Gülizar, yabancı dile karşı olmadığını, ancak bunu öğrenirken kendi dilimizi unutmamamız gerektiğini vurgulamıştı.

Kendisiyle yapılan bir röportajda, asıl soyadının "Göksan" olduğunu, "Gülizar" soyadının kendisinin bulduğu takma bir soyad olduğunu belirtmiştir. Gençliğinde şiirler yazan ve ileride hep ünlü bir şair olmayı düşleyen Jülide Göksan'ın, evlenince soyadının değişeceğini, şiirlerinin altına hiç değişmeyecek bir isim yazması gerektiğini düşünerek "Jülide Gülizar" adını benimsediğini belirtmişti.

Yaklaşık 30 yıl çalıştığı TRT'den 1982 yılında emekliye ayrılan Gülizar, emeklilik döneminde de çok sayıda ajans ve yayın kuruluşunda yazar, muhabir ve eğitmen olarak görev yaptı. Emekliliğinde de Türkçenin doğru kullanılması yolundaki mücadelesine aralıksız devam etti.

Gülizar 14 Mart 2011'de zatürre teşhisiyle bir süredir tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Birçok ödüle sahip Jülide Gülizar'ın çok sayıda kitabı bulunmaktadır. 82 yaşında ölen Jülide Gülizar'ın cenazesi Ankara Kocatepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından yine Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yorumlar
Kod: 63U92