Bilim/Teknoloji
Apple dava edildi
teknoblog    |      09 Nisan 2018 Pazartesi , 15:24
Apple dava edildi
Apple akıllı saatinin kalp atış hızı sensörü nedeniyle dava edildi

 Apple, akıllı saati Apple Watch’un kalp atış hızı sensörüne büyük şok.

Sensörün çalıntı bir teknoloji üzerine kurduğu iddiasıyla Apple dava edildi.

 
Teknoloji devi, merkezi Michigan’da bulunan Omni MedSci isimli sağlık girişimi tarafından mahkemeye verildi. Omni MedSci, dava dilekçesinde Apple’ın akıllı saatinde kendisine ait dört patentli teknolojiyi izinsiz olarak kullandığını açıkladı. Söz konusu patentlerin hepsinin ışık kaynağının kan ölçümünde kullanımıyla ilgili olduğu söylendi.

2014 ve 2016 yılları arasında Apple’ın tıbbi teknoloji uzmanı olan Omni'nin kurucusu Dr. Muhammed N. Islam, donanım tasarımcısı ve ürün pazarlamasından sorumlu başkan yardımcısı Greg Joswiak ile bir araya geldiğini ve o zamanlarda henüz başvuru aşamasında olan patentlerle ilgili konuştuklarını ifade etti.

Islam patentleri Apple’ın çalışanlarına gösterdiğini, ancak Cupertino merkezli şirketin 2016’da aniden iletişimi kestiğini ve ortaklık görüşmelerini sonlandırdığını iddia etti. Davadaki patentlerin 2017’de ve bu yılın başlarında onaylandığı açıklandı.

Islam’ın daha önce Huawei, Nokia ve Verizon gibi şirketlere patent ihlâli nedeniyle dava açtığını biliniyor. Omni’nin kurucusu ile Apple arasındaki ilk görüşmenin 2014’te gerçekleşmiş olması da, bu bilgi ışığında biraz daha anlamlı oluyor. Apple’ın akıllı saatinde ilk günden bu yana kalp atış hızı sensörü bulunuyor. Şirketin bu denli hayati bir özelliği akıllı saatine yerleştirmek için çalışmaya çok daha önceden başlamış olması muhtemel görünüyor.

Apple’dan tazminat talep eden Islam, aynı zamanda Apple Watch satışlarına da tedbir uygulanmasını istediğini belirtti.  Ancak ilk görüşmenin ardından Islam’ın patent dosyasında revizyon istediği ve giyilebilir ürünler ile LED ışık kaynaklarını dosyaya eklemeyi talep ettiği açık biçimde görülüyor. Dolayısıyla bu talebe mahkemenin olumlu yanıt vermesi beklenmiyor.

Yorumlar
Kod: DB3HA