Bilim/Teknoloji
Apple 1 trilyon dolar
AA, BloombergHT    |      03 Ağustos 2018 Cuma , 15:38
Apple 1 trilyon dolar
Dünya’nın en değerli firması konumunda bulunan teknoloji şirketi Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon doları aştı.

AA muhabirinin Dünya Bankasından derlediği verilere göre, Apple'ın piyasa değeri 170 ülkenin geçen seneki GSYİH'sını geride bıraktı.

Ayrıca, Apple'ın 1 trilyon dolarlık piyasa değeri dünyanın en fakir 97 ülkesinin geçen yılki toplam GSYİH'sının da üstüne çıktı.

Apple'ın piyasa değerinden geçen sene daha fazla GSYİH kaydeden ülkeler arasında ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika ve Rusya yer alırken, Apple'ın rekor piyasa değeri Endonezya'nın geçen yılki GSYİH'na eşit oldu.

Apple'ın en popüler ürünü 2004'te yaklaşık bin kişilik bir ekiple geliştirilmeye başlanan akıllı telefon iPhone oldu.

9 Ocak 2007'de San Francisco'da tanıtılan iPhone 25 Temmuz'da piyasaya sürü ldüğünde ilk 30 saat içinde 270 bin adet sattı. Bu tarihte Apple'ın hisse başına değeri 17 dolar iken, piyasa değeri ise 73,4 milyar dolardı.

2007-2018 yılları arasında 18 farklı modeli piyasaya sürülen iPhone, bugüne kadar 1 milyar 375 milyon adet satışla firmaya yaklaşık 900 milyar dolar gelir kazandırdı.

Ağustos 2014'te ABD'li popüler kulaklık şirketi "Beats"i 3 milyar dolara satın alarak Apple tarihindeki en yüksek alıma imza atan şirketin CEO’su Tim Cook, Eylül 2014'te ise "Apple Watch" akıllı saati tanıttı.

Şubat ayında piyasa sürülen "HomePod" akıllı hoparlörün yanı sıra, Apple'ın "sürücüsüz araç teknolojisi" ve "artırılmış gerçeklik" (augmented reality) alanlarında araştırma-geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

Yorumlar
Kod: KHANH